Nuwanda a učitel

Společnost mrtvých básníků / Dead Poets Society (1989) Zdroj: http://wallpapersend.com

Dva filmy hollywoodské provenience s hvězdným obsazením. Dead Poets Society s Robinem Williamsem a Mona Lisa Smile s Julií Robertsovou.  Líbí se vám oči paní Robertsové? A úsměv pana Williamse? Pak jste filmy jistě neminuli. A jste stávající, nebo nastávající pedagogové? Pak jste filmy jistě neminuly dvakrát! Ba třikrát i čtyřikrát jste se na ně museli podívat. A pořád se ptáte: O čem to vlastně je?

A nyní přichází na scénu pan Konzerva a říká: „Oba filmy nabízí stejné ústřední téma, totiž souboj volnomyšlenkářství s konzervatismem na školní půdě. Ústředním motivem obou filmů je vzdělání.“ Jenže pan Konzerva se nepoučil ani z jednoho, ba dokonce ani z druhého filmu a po jejich shlédnutí zůstal stejně zabedněný jako předtím. Proto přijde pan Otvírák a řekne: „A popcorn už jsi měl?“

Být jako pan Konzerva je velmi snadné. Stačí jeden instantní koňský guláš, geometrický tvar válce a vodorovná polička ve spižírně. Jediné, čeho se bojíte je pan Otvírák. Když do vás začne šťouchat, bráníte se ze všech sil. A když to dobře dopadne, z boje vyjdete úplně stejní. S malým škrábancem.Řekněme, že Robin Williams a Julia Robertsová si chvíli hrají na pana Otvíráka. Pokud jste se s nimi setkali a váš koňský guláš je stále uvnitř, nezbývá než gratulovat k úspěšnému zabednění.

Pedagogickou fakultu si představuji jako takovou velkou spižírnu plnou plechovek. I kdyby ji pan Otvírák navštěvoval každý den, nejspíš by to nestačilo. Jediné štěstí je, že ji pan Otvírák nenavštěvuje vůbec a máme svatý klid. Můžeme tak všichni dokola opakovat, že: „Oba filmy nabízí stejné ústředné téma, totiž souboj volnomyšlenkářství s konzervatismem na školní půdě. Ústředním motivem obou filmů je vzdělání.“

Ústřední téma filmů je naštěstí pro některé úplně něco jiného. Totiž tajemství. Vy jste si ještě nevšimli, jak se ty filmy jmenují? Pro pořádek jsou to Dead Poets Society a Mona Lisa Smile. Co je společné pro básníka i Monu Lisu? Vzdělání? Volnomyšlenkářství? Konzervatismus? Samozřejmě třikrát ne. Společné je jim tajemství. Tajemství významů a hromady otázek. Co vás napadne první při přečtení básně? Přece otázka! A při pohledu na úsměv Mony Lisy? Přece taky otázka! A odpověď je čím? Tajemstvím.

Pane Konzerva, jak je možné, že pro vás je film o vzdělání, zatímco pro ostatní je o tajemství? Já vám to řeknu. Vy neuznáváte tajemství. To slovo jste nikdy ani nevyslovil. Tajemstvím se vůbec nemusíte zabývat, a proto ani nemusíte ničemu věřit. Vy totiž máte všechno předem jisté! Objem svého vlastního válcovitého já i svůj obsah předepsaný na přilepené etiketě. Nic jiného není jisté, a proto to nejspíš ani neexistuje.

S tajemstvím se špatně pracuje. Především proto, že tajemství je tajemství. Nikdy o něm nevíte všechno. Pomalu ho oťukáváte, zkoumáte. A to ze všech stran. Ptáte se na něj a vymýšlíte, na co jste se ještě nezeptali. Stějně jako u hry Hádej, kdo jsem, při které odpovídáte na otázky jen ano a ne, dokud hledač vašeho tajemství neuhodne. Tajemství samozřejmě existují. Jinak bychom se o ně nezajímali.

Julia Robertsová i Robin Williams také vědí o tajemstvích. A ve filmu se o nich snaží přesvědčit své žáky. Když se jim to u několika z nich podaří, zkouší jim ukázat, jak tajemství objevovat. Jak? Rozhodně ne čtením skript! Ba naopak. Jejich ničením. Už jste někdy vytrhli stránku z učebnice? Ne? Asi jste měli špatné učitele. Konzervy je třeba otvírat. Jinak zůstanou zavřené ve svých policích, dokud se nerozpadnou časem.

Hollywoodský film není spása. Ale aspoň nás oťuká. Zkusí naši pevnost a ukáže, jak se postavit na katedru, abychom svět viděli z jiného úhlu pohledu. To se na pražské fakultě s ústředním tématem vzdělání moc často nestává.

Buďte první!

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna


*